Проектът за строеж на завод за изгаряне на отпадъци в София се провали, след като обществената поръчка за изграждане на инсинератора се оказа прекратена. "Топлофикация София" публикува решение за прекратяване на процедурата като логичен завършек на многократни обжалвания и съдебни дела, след като накрая остана само един допустим кандидат.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
Информация за бъдещето на проекта дадоха министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова и столичния кмет Йорданка Фандъкова. Какво казаха те четете в този материал.
Actualno.com припомня, че след скандал и решение на Столичния общински съвет (СОС) от 17 май, 2018 година, Столична община изпълнява проект „Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци“ по Оперативна програма "Околна среда". Той е разделен на три фази, от които изпълнени са двете. Изградена е инсталация за биологично третиране на площадка „Хан Богров“; депо за неопасни отпадъци „Садината“; завод за механично-биологично третиране на отпадъци „Садината“ с производство на RDF на обща площ 106 204 m2, капацитет – 410 000 тона/годишно отпадъци (което съответства на средно дневно количество от 1 320 т/ден, с максимален приток на отпадъци – 1500 т/дневно); преработка на отпадъците чрез Herhof-технология, чрез която се получава до 180 000 тона/годишно RDF - отпадък. Още за проекта можете да прочетете тук.
През 2021 г. "Топлофикация" избра за строител на съоръжението консорциум около българската фирма "Микс констракшън". В него влизат турската компания "Осал Енержи Иншаат Чевре Текноложилери Санаий ве Тирджарет". В обединението участват и три китайски фирми. Едната е "Донгфанг електрик". За техническото оборудване за опазване на околната среда ще отговаря "Евърбрайт" (Чанжоу), а подизпълнител ще е "Чайна ГДЕ Енжинеринг".
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Решението беше обжалвано от втория в класирането – обединение около фирмата "Джи Си Ар" на Богомил и Петър Манчеви.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
Според окончателното съдебно решение по казуса избраният консорциум не отговаря на изискванията на поръчката и всъщност е трябвало да бъде отстранен. Процедурата беше върната на етап разглеждане на документите на избрания за изпълнител консорциум около "Микс констракшън". След като те отново са били прегледани от комисията по обществената поръчка, офертата е отхвърлена. Така единственият участник, който стига до крайния етап на процедурата е обединението около фирмата на Богомил и Петър Манчеви.
Комисията, гледала офертите, определя именно това обединение за изъпълнител, но обръща внимание на ръководството на "Топлофикация София", че има вариант поръчката да бъде прекратена, тъй като четирима от петимата участници са отстранени и заради липсата на конкуренция не може да се избере най-добрата оферта. Този мотив посочва и ръководството на парното в решението си за прекратяване на поръчката, която се точи повече от две години.
Решението за спиране на процедурата може да се обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията.
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
Бившият общински съветник Симеон Славчев още през 2018 година изказва своите опасения за проекта и инициира местен референдум. "Искаме столичани да са добре информирани при взимането на подобни решения и за това настояваме да се направи подробен финансов и екологичен анализ на всяка една технология и след широко обществено обсъждане да се вземе крайното решение чрез коя технология ще се изгражда завода за отпадъци", каза тогава той.
От "Демократична България" също инициираха подписка за местен референдум, но предходният общински съвет я игнорира. След това Общинските съветници на ДБ предложиха друг референдум, в който гражданите да решат дали искат да горят боклуците си, но тогавашните управляващи от ГЕРБ отново отхвърлиха предложението.